nowiny
1841 - Literatura - W piśmie "Pierwiosnek" ukazał się wiersz Narcyzy Żmichowskiej Szczęście poety, uznawany za manifest Entuzjastek, działaczek ruchu kobiecego. Można domyślać się, że w kilku przypadkach przyjaciółki łączyła również miłość – np. związek Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit z Józefą Bojanowską trwał 32 lata.
(Nie)zapomniana historia LBTQ PDF Drukuj

- czy starszych lesbijek nie ma jeszcze bardziej niz wszystkich lesbijek?
- historia LBTQ w Polsce zaczęła się w 1989 roku czy może w 2004 roku?
- gdzie spotykały się osoby trans w czasach, kiedy nie było klubów ani internetu?
- czy możliwa jest widzialność bez przeszłości?
- czy milczenie to wykluczenie?

Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, przyjdź na spotkanie.
Jeśli nie - przyjdź tym bardziej!

Opis projektu
Naszym celem jest wydanie drukiem rozbudowanego kalendarium "LESteśmy w Polsce", stworzonego w ramach działalności Porozumienia Lesbijek (LBT). Obecnie kalendarium (do końca 2005) dostępne jest w internecie na stronie www.porozumienie.lesbijek.org. Ma również formę prezentacji multimedialnej, wykorzystanej podczas warsztatów (m.in. w Warszawie i Krakowie).

W ramach projektu kalendarium - przede wszystkim w części dotyczącej lat 1940-1978 - zostanie rozszerzone o nowe informacje (m.in. dotyczące osób BTQ) i materiał ilustracyjny. Przybierze formę serii opracowań poszczególnych tematów (m. in. literatura, sztuki wizualne, dyskryminacja, działalność polityczna, obraz społeczny, rozrywka i sport, życie prywatne) z kalendariami tematów oraz skrótowym kalendarium ogólnym.

Co robimy:

    * wyszukujemy materiały źródłowe (archiwalia, materiały prywatne, relacje wspomnieniowe)
    * staramy się rozszerzyć poszukiwania na całą Polskę (stworzenie grupy osób zainteresowanych zbieraniem materiałów i współtworzeniem kalendarium, spotkania warsztatowe)
     * staramy się pozyskać dodatkowe fundusze (granty, imprezy benefitowe)
     * przygotowałyśmy stronę internetową, ułatwiającą zbieranie i opracowywanie materiałów: PREMIERA W KRAKOWIE!

Spotkanie warsztatowe (1,5 h) obejmuje:
- szczegółowe zapoznanie z projektem (cele, metody, terminy)
- prezentację kalendarium "LESteśmy w Polsce" w jego obecnym kształcie
- przedstawienie kwestionariusza pytań do respondentek
- zebranie sugestii dotyczących realizacji projektu od uczestniczek spotkania
- nawiązanie kontaktu z osobą/grupą osób zainteresowaną koordynacją działań w danym mieście

Zapraszamy do wspólnego odzyskiwania historii LBTQ!

Informacje
Chęć współpracy przy projekcie proszę zgłaszać drogą mailową, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Spotkania warsztatowe w roku 2008 odbyły się w Warszawie (15.10), Wrocławiu (19.10, podczas festiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele), Łodzi (9.11, podczas festiwalu A Million Different Loves?!), Poznaniu (14.11, podczas Dni Tolerancji i Równości), Toruniu (6.12, podczas festiwalu Queerfest 3), Gdańsku (28.11, podczas festiwalu A Million Different Loves?!). W 2009 roku spotkania miały miejsce ponownie w Warszawie (5.04.2009, podczas festiwalu "Historia Tęczy") i w Krakowie (16.05, podczas festiwalu Queerowy Maj).

Koordynacja
Anna Górska
Inicjatorka utworzenia kalendarium „LESteśmy w Polsce” i niestrudzona zbieraczka materiałów. Aktywistka Porozumienia Lesbijek (LBT) i Gennemy. Publikowała w "Zadrze".

Agnieszka Weseli/Furja
Historyczka seksualności w Polsce (tematy m.in. wychowanie seksualne w XIX wieku, prostytucja, przymusowa prostytucja oraz homoseksualizm w KL Auschwitz, obecność lesbijek oraz osób transseksualnych i transgenderowych w społeczeństwie i kulturze polskiej). Tłumaczka i redaktorka (współpracowała m.in. z Anną Laszuk jako redaktorka książki "Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!"). Uczestniczka i wykładowczyni warsztatów "Kobiety w Auschwitz" w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodych w Oświęcimiu. Współtworzyła projekty „Poradnia Antyhomofobiczna” Porozumienia Lesbijek (LBT), kalendarium „LESteśmy w Polsce” i „Fakty przeciwko mitom o lesbijkach i gejach” (redakcja) oraz pierwszy w Polsce festiwal queerotyczny FAQ! (maj 2007). Współautorka albumu "Kiedy kobieta kocha kobietę" (2008). Z uporem działa społecznie (Manify, Ladyfesty, Dni Równości, obozy Ulicy Siostrzanej). Współzałożycielka i członkini kolektywu UFY. Członkini kapituły Nagrody dla Książki Feministycznej im. Narcyzy Żmichowskiej. Współtworzy kabaret queerowy Barbie Girls. Autorka i współautorka realizacji interaktywnych (m.in. „Porno”, „WYkroczeNIA”). Studiuje psychologię zorientowaną na proces.

"(Nie)zapomniana historia LBTQ" jest częścią realizowanego przez Fundację Centra projektu LBTQ Queermash, współfinansowanego przez Ambasadę
Królestwa Niderlandów.

matronat/patronat/queeronat
www.feminoteka.pl
www.homiki.pl
www.kobiety-kobietom.com
www.lesbijka.org
www.transfuzja.org
www.innastrona.pl

 
Copyright © 2017 queerstoria. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.