nowiny
1841 - Literatura - W piśmie "Pierwiosnek" ukazał się wiersz Narcyzy Żmichowskiej Szczęście poety, uznawany za manifest Entuzjastek, działaczek ruchu kobiecego. Można domyślać się, że w kilku przypadkach przyjaciółki łączyła również miłość – np. związek Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit z Józefą Bojanowską trwał 32 lata.
UFA i projekt Queerstoria zapraszają PDF Drukuj
Spotkanie z Anną Nowakowską  i Wandą Gertz, kobietą żołnierzem – bohaterką jej książki
Anna Nowakowska – historyczka, archiwistka, doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Pracuje na doktoratem o Związku Kobiet Polskich we Francji im. Marii Konopnickieji środowisku polskich komunistek we Francji w latach 30. i 40. XX wieku. Jest współautorką Feministycznego Salonu Historycznego, cyklicznych spotkań dotyczących historii kobiet i ruchów kobiecych. Publikowała w „Zadrze”, „Biuletynie ŚZŻAK”, na Feminotece oraz na portalu historycznym Histmag.org. W niedawno wydanym drugim tomie publikacji Działaczki społeczne, feministki, obywatelki... Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich po 1918 (na tle porównawczym) pod red. Agnieszki Janiak-Jasińskiej, Katarzyny Sierakowskiej, Andrzeja Szwarca, znalazł się jej tekst Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość – w trosce o zachowanie w pamięci bohaterek.
   
Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu to książka poświęcona kobiecie, która w męskim przebraniu wyruszyła na front I wojny światowej.Całe swoje życie poświęciła wojsku i ojczyźnie. Współorganizowała Organizację Przysposobienia Wojskowego Kobiet, współpracowała z Marszałkiem Piłsudskim. W czasie II wojny światowej zorganizowała oddział Dywersji i Sabotażu Kobiet „Dysk”, który wysadzał pociągi, unieruchamiał transporty, likwidował konfidentki. Po Powstaniu Warszawskim z ostała komendantką kobiet oficerów – jeńców obozów na terenie Niemiec, wykazując się niejednokrotnie twardą postawą wobec niemieckich komendantów obozów. Nigdy nie wróciła do Polski, zmarła wśród przyjaciół w Londynie. Zawsze była sobą - uczciwa, sumienna, obowiązkowa, odpowiedzialna za innych. Dziś, pomimo staroświeckiego pojmowania patriotyzmu, fascynuje za wielką odwagę by być Inną .

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Weseli, współtwórczyni niezależnego projektu historycznego Queerstoria: www.queerstoria.u-f-a.pl

20.01, środa, 18.00
UFA, Solidarności 82
www.u-f-a.pl
 
Copyright © 2017 queerstoria. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.