nowiny
1845 - Literatura - Narcyza Żmichowska wydała Pogankę, alegoryczny opis miłości młodego i naiwnego Benjamina do potężnej i pięknej, ale złej Aspazji. Powieść ta odczytywana jest jako alegoryczny opis nieszczęśliwej miłości lesbijskiej, oparty na motywie autobiograficznym - związku Żmichowskiej z Pauliną Zbyszewską.
rok 2010: podsumowanie PDF Drukuj

Raport o sytuacji osób LBTQ skończyłam pisać w czerwcu 2009 roku, a następnie aktualizowałam w początkach roku 2010. Ten ostatni rok okazał się jednak wyjątkowo ważny dla praw i widzialności osób nieheteronormatywnych.

W początkach marca 2010 sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu wygrał Piotr Kozak, który domagał się prawa do dziedziczenia mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze.

W kwietniu oraz maju odbyła się w Warszawie wspólna inicjatywa nieformalnej grupy Boyówki Feministyczne oraz queerowej centry UFA: pierwsze Dni Cipki (www.dnicipki.pl). Niedługo potem UFA straciła lokal. W lutym 2011 nadal pozostaje bezdomna, choć nie przerywa działalności.

10 kwietnia podczas katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem zginęła Izabela Jaruga-Nowacka, polityczka, która w ciągu ostatnich 20 lat najaktywniej działała na rzecz praw osób nieheteroseksualnych. Jej śmierć zainspirowała powstanie nowej inicjatywy, Lewicowej Sieci Feministycznej Rozgwiazda (www.rozgwiazda.org.pl).

W czerwcu 2010 w warszawskim Muzeum Narodowym otwarta została kuratorowana przez Pawła Leszkowicza wystawa „Ars Homo Erotica”, przełomowa, choć szeroko dyskutowana. Kontrowersje wzbudziło m.in. poświęcenie tylko jednej sali „Imaginarium lesbijskiemu”.

Lipiec 2010 był miesiącem Europride 2010, pierwszej w historii europarady odbywającej się w Europie Wschodniej (www.europride2010.eu). Równolegle do licznych wydarzeń oficjalnych odbywały się imprezy niezależnej Inicjatywy Pomada, odważnego festiwalu kulturalnego, który na czas dwóch tygodni po raz pierwszy połączył szerokie grono artystek i artystów oraz działaczek i działaczy, reprezentujących „nieheteroseksualną wrażliwość” (www.pomada.info.pl).

Rok 2010 przyniósł również nowe inicjatywy kulturalne i społeczne: internetowy magazyn „Trzy Kolory” (www.sabatnik.pl), projekt Damskiego Tandemu Twórczego „Orlando. Pułapka?” na podstawie powieści Virginii Woolf (www.orlando.u-f-a.pl). W listopadzie nakładem Krytyki Politycznej ukazał się ważny zbiór wywiadów Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu.

W ciągu roku doszło do kilku ważnych coming outów: m.in. profesorów Ireneusza Krzemińskiego i Michała Głowińskiego. Okazją do szerokiej dyskusji na temat homofobii w polskich szkołach stało się ujawnienie orientacji i przypadków związanej z nią dyskryminacji przez Martę Konarzewską, nauczycielkę z łódzkiego liceum. Walkę z dyskryminacją w miejscu pracy zaczęła również Joanna Kasprowicz z Krosna Odrzańskiego - warto wspomnieć o tym przypadku jako o jednym z niewielu, którego sceną jest niewielka miejscowość.

W drugiej połowie roku kontrowersje wzbudziły wystąpienia pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, Elżbiety Radziszewskiej, świadczące - nie po raz pierwszy - o braku znajomości prawa oraz zakresu działań na zajmowanym stanowisku.

Po raz pierwszy w wyborach samorządowych (21.11) wystartowała tak duża liczba osób, nie ukrywających swojej nieheteronormatywnej orientacji (12 w całej Polsce, w tym dwie kobiety: Yga Kostrzewa i Izabela Filipiak). Sukces odniósł jedynie Krystian Legierski, który został radnym warszawskim z ramienia SLD.

Jednym z najważniejszych tematów roku były związki partnerskie. Polska nadal pozostaje największym państwem Unii Europejskiej, w którym związki osób jednej płci są nieobecne w prawie. Obok działającej już wcześniej Grupy Inicjatywnej (proponującej rozwiązanie zbliżone do francuskiego PACS) zawiązała się grupa Tel-Aviv, która w drugiej połowie roku zorganizowała akcję "Miłość nie wyklucza" na rzecz zrównania praw par małżeńskich i par jednopłciowych. Jest to inicjatywa oddolna, bardzo dobrze przemyślana, a także - co jest w polskich warunkach nowością - prezentująca całkowity parytet, jeśli chodzi o medialną obecność par kobiecych i męskich (www.miloscniewyklucza.pl). Jesienią 2010 roku dość szeroko dyskutowanym wydarzeniem był też cywilny ślub Grety, identyfikującej się jako lesbijka, oraz Anny Puchały – osoby trans, genetycznego mężczyzny.

Ważna dla idei związków partnerskich okazała się ogłoszona we wrześniu akcja promocyjna linii lotniczych SAS. Przewoźnik zapowiedział zorganizowanie ślubu i podróży poślubnej dla pary, która wygra w internetowym głosowaniu. Jedną z dwóch zwycięskich par były Małgorzata Rawińska i Ewa Tomaszewicz, które zdobyły 70 tysięcy głosów. Trwającemu cztery miesiące konkursowi towarzyszyły spontaniczna aktywność na rzecz głosowania, która osiągnęła niespotykane wcześniej rozmiary, a także duże zainteresowanie mediów.

Przy okazji licznych wydarzeń roku 2010 mogłyśmy_liśmy się przekonać o wzroście akceptacji społecznej dla osób nieheteronormatywnych oraz postulowanych przez nie zmian społecznych. Jednocześnie tematyka ta wciąż jest pomijana przez polityków partyjnych i nie znajduje nadal odbicia w regulacjach prawnych. W ubiegłym roku dało się zauważyć zwiększenie obecności - społecznej, kulturalnej i politycznej - nieheteronormatywnych kobiet. Warto podkreślić, że były one bohaterkami zarówno najgłośniejszego medialnego coming outu, jak i najgłośniejszego z wydarzeń wokół idei związków partnerskich.

Agnieszka Weseli

 
Copyright © 2017 queerstoria. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.